wewnątrzkomórkowa kumulacja sodu

Wewnątrzkomórkowa kumulacja sodu to proces patofizjologiczny, w którym dochodzi do nadmiernego gromadzenia się jonów sodu (Na+) wewnątrz komórek. W warunkach fizjologicznych stężenie sodu jest znacznie wyższe w przestrzeni pozakomórkowej (około 140 mmol/L) niż wewnątrzkomórkowej (około 10-15 mmol/L), a gradient ten jest utrzymywany głównie przez pompę sodowo-potasową (Na+/K+-ATPazę).

Zaburzenie to może wystąpić w wyniku dysfunkcji pompy sodowo-potasowej, uszkodzenia błony komórkowej lub w przebiegu niedotlenienia tkanek. Zwiększona wewnątrzkomórkowa kumulacja sodu prowadzi do obrzęku komórek, zaburzeń potencjału błonowego, dysfunkcji mitochondriów oraz aktywacji szlaków proapoptotycznych. Jest to kluczowy mechanizm w patogenezie wielu stanów chorobowych, w tym udaru mózgu, niewydolności serca czy ostrej niewydolności nerek.

Diagnostyka wewnątrzkomórkowej kumulacji sodu opiera się głównie na badaniach pośrednich, takich jak obrazowanie magnetyczno-rezonansowe z wykorzystaniem technik dedykowanych do oceny jonów sodu (23Na-MRI) oraz specjalistyczne badania elektrofizjologiczne. W leczeniu stanów związanych z wewnątrzkomórkową kumulacją sodu stosuje się leki modulujące aktywność kanałów sodowych, inhibitory wymiennika sodowo-wodorowego (NHE) oraz terapie ukierunkowane na pierwotną przyczynę zaburzenia.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl