stężenie elektrolitów w moczu

Stężenie elektrolitów w moczu to badanie diagnostyczne oceniające ilość jonów sodu, potasu, chloru, wapnia, fosforanów i magnezu wydalanych z moczem. Prawidłowe wyniki badania zależą od wielu czynników, w tym diety, stanu nawodnienia oraz funkcji nerek.

Badanie to ma istotne znaczenie w diagnostyce zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, chorób nerek, nadciśnienia, niedoborów elektrolitowych oraz ocenie skuteczności leczenia diuretycznego. Interpretacja wyników powinna uwzględniać jednoczesną ocenę stężenia elektrolitów w surowicy krwi oraz stan kliniczny pacjenta.

W praktyce klinicznej najczęściej oznacza się dobowe wydalanie sodu (prawidłowo 40-220 mmol/24h) i potasu (25-125 mmol/24h). Zwiększone wydalanie elektrolitów z moczem może wskazywać na nadmierną podaż, zaburzenia hormonalne (np. hiperaldosteronizm) lub uszkodzenie cewek nerkowych. Z kolei zmniejszone wydalanie sugeruje niedobory w diecie, zwiększone straty pozanerkowe lub upośledzenie filtracji kłębuszkowej.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl