nowotwór wytwarzający androgeny

Nowotwory wytwarzające androgeny to szczególna grupa nowotworów, które mają zdolność do autonomicznej produkcji hormonów męskich (androgenów), głównie testosteronu i jego pochodnych. Najczęściej występują w nadnerczach (guzy kory nadnerczy) oraz w jajnikach (np. guzy z komórek Leydiga, androblastoma), rzadziej w innych narządach endokrynnych.

U kobiet nowotwory wytwarzające androgeny prowadzą do zespołu wirylizacji, charakteryzującego się takimi objawami jak: hirsutyzm, łysienie typu męskiego, pogłębienie głosu, przerost łechtaczki, zanik miesiączkowania, zmniejszenie piersi oraz zwiększenie masy mięśniowej. U mężczyzn objawy mogą być mniej wyraźne, często ograniczając się do przedwczesnego dojrzewania płciowego u chłopców.

Diagnostyka tych nowotworów obejmuje badania obrazowe (USG, CT, MRI), oznaczanie stężenia androgenów w surowicy krwi oraz ich metabolitów w moczu. Podwyższone poziomy testosteronu, dehydroepiandrosteronu (DHEA), siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-S) oraz androstendionu są charakterystyczne dla tych zmian nowotworowych. Leczenie jest głównie chirurgiczne i polega na całkowitym usunięciu guza, co zazwyczaj prowadzi do normalizacji poziomu hormonów i ustąpienia objawów wirylizacji.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl