potencjał rakotwórczy amlodypiny

Amlodypina jest powszechnie stosowanym blokerem kanału wapniowego, używanym głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej. Kwestia potencjału rakotwórczego amlodypiny była przedmiotem badań naukowych, jednak dotychczasowe dane nie dostarczają jednoznacznych dowodów na istnienie takiego związku.

W badaniach przedklinicznych na gryzoniach, przy stosowaniu bardzo wysokich dawek amlodypiny, zaobserwowano zwiększoną częstość występowania nowotworów u niektórych gatunków. Jednak ekstrapolacja tych wyników na ludzi jest problematyczna ze względu na znaczne różnice międzygatunkowe oraz fakt, że dawki stosowane w tych badaniach wielokrotnie przewyższały te stosowane w praktyce klinicznej.

Długoterminowe badania obserwacyjne i metaanalizy przeprowadzone na populacjach ludzkich nie wykazały istotnego statystycznie zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworów u pacjentów przyjmujących amlodypinę w dawkach terapeutycznych. Aktualne wytyczne kliniczne uznają amlodypinę za lek bezpieczny w długotrwałej terapii, a potencjalne ryzyko rakotwórcze nie jest uznawane za istotny czynnik ograniczający jej stosowanie.

Należy podkreślić, że korzyści wynikające ze skutecznej kontroli ciśnienia tętniczego przy pomocy amlodypiny znacząco przewyższają teoretyczne ryzyko onkogenne, szczególnie biorąc pod uwagę, że nieleczone nadciśnienie samo w sobie jest udowodnionym czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym niektórych nowotworów.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl