podanie wewnątrzgałkowe

Podanie wewnątrzgałkowe to metoda aplikacji leków bezpośrednio do wnętrza gałki ocznej. Stosuje się ją głównie w leczeniu schorzeń siatkówki, ciała szklistego oraz innych stanów patologicznych wewnątrz oka, gdy podanie leku innymi drogami (np. krople, podanie ogólnoustrojowe) nie zapewnia odpowiedniego stężenia substancji leczniczej w miejscu docelowym.

Najczęściej wykonywane są iniekcje do komory ciała szklistego (podanie doszklistkowe), rzadziej do komory przedniej oka. Zabieg wykonuje się w warunkach pełnej aseptyki, po miejscowym znieczuleniu powierzchni oka. Podaje się w ten sposób m.in. leki anty-VEGF (np. bewacyzumab, ranibizumab, aflibercept) w terapii wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), cukrzycowego obrzęku plamki, zakrzepu żyły środkowej siatkówki, a także antybiotyki, steroidy czy leki przeciwwirusowe.

Procedura ta wymaga doświadczenia klinicznego, gdyż wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak zapalenie wnętrza gałki ocznej, krwotok do ciała szklistego, odwarstwienie siatkówki czy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Mimo potencjalnych zagrożeń, iniekcje wewnątrzgałkowe stanowią przełom w okulistyce, umożliwiając skuteczne leczenie wielu chorób dotychczas prowadzących do nieodwracalnej utraty widzenia.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl