podanie podspojówkowe

Podanie podspojówkowe to technika iniekcji leku bezpośrednio pod spojówkę oka, czyli błonę śluzową pokrywającą przednią część twardówki oraz wewnętrzną powierzchnię powiek. Ta droga podania umożliwia dostarczenie substancji leczniczej w bezpośrednie sąsiedztwo gałki ocznej, zapewniając wysokie stężenie leku w tkankach oka przy jednoczesnym ograniczeniu ekspozycji ogólnoustrojowej.

Najczęstszymi wskazaniami do podania podspojówkowego są ciężkie zapalenia przedniego odcinka oka, zapalenia błony naczyniowej, zakażenia bakteryjne oraz stany zapalne oka wymagające intensywnego leczenia miejscowego. Tą drogą podaje się głównie antybiotyki, leki przeciwzapalne (w tym kortykosteroidy) oraz środki znieczulające.

Procedura wymaga odpowiedniego przygotowania pola zabiegowego z użyciem środków odkażających oraz miejscowego znieczulenia powierzchni oka. Zabieg wykonuje się przy użyciu cienkiej igły, wprowadzając lek między spojówkę a twardówkę. Pacjent może odczuwać przejściowy dyskomfort, pieczenie lub uczucie ciała obcego po iniekcji. Do możliwych powikłań należą krwawienia podspojówkowe, perforacja gałki ocznej, toksyczne uszkodzenie rogówki oraz reakcje alergiczne na podawany preparat.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl