ostry napad jaskry

Ostry napad jaskry to nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, który stanowi stan nagłego zagrożenia dla narządu wzroku. W przeciwieństwie do innych typów jaskry, gdzie wzrost ciśnienia następuje stopniowo, w ostrym napadzie dochodzi do nagłego zablokowania odpływu cieczy wodnistej z oka, co powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia do wartości przekraczających nawet 50-70 mmHg.

Klasyczne objawy ostrego napadu jaskry obejmują silny ból oka promieniujący do czoła i skroni, znaczne pogorszenie ostrości widzenia, widzenie tęczowych kręgów wokół źródeł światła, zaczerwienienie oka, nudności i wymioty. Charakterystycznym objawem jest również rozszerzenie i brak reakcji źrenicy na światło oraz znaczna twardość gałki ocznej przy badaniu palpacyjnym.

Leczenie ostrego napadu jaskry musi być wdrożone natychmiast, ponieważ utrzymujące się wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego w ciągu kilku godzin. Terapia obejmuje podanie leków obniżających ciśnienie (inhibitory anhydrazy węglanowej, beta-blokery, pilokarpina), a następnie wykonanie iridotomii laserowej lub iridektomii chirurgicznej w celu stworzenia alternatywnej drogi odpływu cieczy wodnistej.

Profilaktycznie, po opanowaniu napadu w jednym oku, należy rozważyć wykonanie iridotomii w drugim oku, gdyż ryzyko wystąpienia napadu w drugim oku jest znacznie podwyższone. Czynnikami ryzyka ostrego napadu jaskry są predyspozycje anatomiczne (płytka komora przednia, wąski kąt przesączania), podeszły wiek, płeć żeńska oraz nadwzroczność.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl