ostra schistosomiasis

Ostra schistosomiasis, znana również jako zespół Katayamy, to wczesna, burzliwa manifestacja kliniczna zakażenia przywrami z rodzaju Schistosoma. Występuje zwykle 4-8 tygodni po ekspozycji na larwy pasożyta (cerkarie) penetrujące skórę podczas kontaktu z zanieczyszczoną wodą.

Charakterystycznymi objawami ostrej schistosomiasis są: wysoka gorączka, zmęczenie, bóle mięśniowe, bóle głowy, kaszel, bóle brzucha oraz wysypka skórna. U pacjentów stwierdza się zazwyczaj znaczną eozynofilię we krwi obwodowej, będącą odpowiedzią układu immunologicznego na obecność pasożyta.

Patofizjologia zespołu Katayamy wiąże się z reakcją immunologiczną gospodarza na antygeny pasożyta, szczególnie podczas migracji młodych postaci (schistosomul) przez naczynia krwionośne oraz w trakcie rozpoczęcia składania jaj przez dorosłe formy. Zespół jest częstszy u osób po pierwotnej ekspozycji, co tłumaczy jego występowanie głównie u turystów i innych osób nienarażanych wcześniej na zakażenie.

W diagnostyce ostrej schistosomiasis pomocne są badania serologiczne, choć we wczesnym etapie mogą dawać wyniki fałszywie ujemne. Leczenie opiera się na stosowaniu prazykwantelu, który jest skuteczny przeciwko dorosłym formom pasożyta, oraz glikokortykosteroidów w celu złagodzenia objawów reakcji immunologicznej. Wczesne rozpoznanie i leczenie zapobiega rozwojowi przewlekłej schistosomiasis, która może prowadzić do poważnych powikłań, w tym włóknienia narządów i zwiększonego ryzyka rozwoju raka.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl