niedobór 17-hydroksylazy

Niedobór 17-hydroksylazy (17-OH) to rzadkie zaburzenie endokrynologiczne, będące formą wrodzonego przerostu nadnerczy. Defekt genetyczny dotyczy genu CYP17A1, kodującego enzym o podwójnej aktywności: 17α-hydroksylazy i 17,20-liazy, który uczestniczy w syntezie hormonów steroidowych.

Konsekwencją niedoboru 17-hydroksylazy jest zaburzenie produkcji kortyzolu oraz hormonów płciowych (androgenów i estrogenów), przy jednoczesnym wzroście wydzielania mineralokortykoidów, co prowadzi do nadciśnienia tętniczego i hipokaliemii. Pacjenci prezentują opóźnione lub nieprawidłowe dojrzewanie płciowe – u kobiet zwykle pierwotny brak miesiączki i słabo rozwinięte drugorzędowe cechy płciowe, a u mężczyzn mogą wystąpić cechy obojnactwa rzekomego.

Diagnostyka obejmuje oznaczenie poziomu steroidów w surowicy i moczu, charakterystyczne jest obniżenie stężenia kortyzolu, androgenów i estrogenów przy podwyższonych wartościach ACTH, dezoksykortykosteronu i kortykosteronu. Leczenie polega na suplementacji glikokortykoidów (w celu zahamowania nadmiernego wydzielania ACTH) oraz w razie potrzeby suplementacji hormonów płciowych. Konieczne jest także monitorowanie i leczenie nadciśnienia tętniczego.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl