N-tlenek benzydaminy

N-tlenek benzydaminy to metabolit benzydaminy, który powstaje w wyniku procesu N-oksydacji w wątrobie. Benzydamina jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i miejscowo znieczulających, szeroko stosowanym w medycynie, szczególnie w formie preparatów do miejscowego stosowania w jamie ustnej i gardle.

N-tlenek benzydaminy posiada zmienione właściwości farmakokinetyczne w porównaniu do związku macierzystego. Metabolit ten charakteryzuje się zwiększoną hydrofilnością, co wpływa na jego dystrybucję w organizmie i wydalanie. W diagnostyce toksykologicznej oznaczanie N-tlenku benzydaminy może być istotne przy podejrzeniu przedawkowania lub zatrucia benzydaminą.

W praktyce klinicznej warto pamiętać, że metabolizm benzydaminy do N-tlenku może być modyfikowany przez różne czynniki, w tym interakcje lekowe, choroby wątroby czy polimorfizmy genetyczne enzymów metabolizujących. Ma to znaczenie przy długotrwałym stosowaniu leku lub w przypadku pacjentów z zaburzeniami funkcji wątroby.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl