debenzylo-benzydamina

Debenzylo-benzydamina to metabolit benzydaminy, który powstaje w wyniku procesu N-debenzylacji benzydaminy – niesteroidowego leku przeciwzapalnego stosowanego głównie miejscowo. Proces debenzylacji zachodzi głównie w wątrobie przy udziale enzymów cytochromu P450.

Metabolit ten wykazuje mniejszą aktywność farmakologiczną niż związek macierzysty, ale nadal posiada pewne właściwości przeciwzapalne i miejscowo znieczulające. Debenzylo-benzydamina jest wykrywana w płynach ustrojowych podczas badań toksykologicznych i farmakokinetycznych dotyczących benzydaminy.

W praktyce klinicznej wiedza o metabolizmie benzydaminy do debenzylo-benzydaminy jest istotna przy ocenie interakcji lekowych, metabolizmu wątrobowego oraz w przypadkach przedawkowania benzydaminy. Czas półtrwania tego metabolitu jest dłuższy niż związku macierzystego, co może mieć znaczenie przy długotrwałym stosowaniu benzydaminy.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl