metabolit okskarbazepiny

Metabolit okskarbazepiny, nazywany 10-monohydroksykarbazepiną (MHD) lub licarbazepina, jest głównym aktywnym związkiem powstającym w organizmie po podaniu okskarbazepiny. Okskarbazepina to lek przeciwpadaczkowy, który sam w sobie działa jako prolek, ulegając szybkiej konwersji w wątrobie do aktywnego metabolitu MHD.

Mechanizm działania 10-monohydroksykarbazepiny polega głównie na blokowaniu napięciowo-zależnych kanałów sodowych, co stabilizuje błony neuronalne i hamuje powtarzające się wyładowania neuronów, a także na modulacji kanałów wapniowych typu N i P. MHD wykazuje silniejsze działanie przeciwdrgawkowe niż związek macierzysty i jest odpowiedzialny za większość efektów terapeutycznych leku.

Metabolit okskarbazepiny cechuje się korzystnym profilem farmakokinetycznym, z biodostępnością wynoszącą około 96% i czasem półtrwania 8-10 godzin, co umożliwia dawkowanie leku dwa razy dziennie. Wydalany jest głównie przez nerki, co należy uwzględnić u pacjentów z niewydolnością nerek, dostosowując odpowiednio dawkowanie. Monitorowanie stężenia MHD w osoczu może być pomocne w optymalizacji terapii, szczególnie u pacjentów z zaburzoną funkcją nerek lub wątroby.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl