zaburzenie wydalania sodu
Zaburzenie wydalania sodu to stan kliniczny, w którym dochodzi do nieprawidłowości w gospodarce sodowej organizmu, co może prowadzić do różnych konsekwencji zdrowotnych. Sód jest kluczowym elektrolitem odpowiedzialnym za utrzymanie prawidłowej objętości płynów pozakomórkowych, równowagi kwasowo-zasadowej oraz potencjału błonowego w komórkach.
Wyróżnia się dwa główne typy zaburzeń wydalania sodu: zwiększone wydalanie (natriureza) oraz zmniejszone wydalanie (retencja sodu). Nadmierna natriureza może występować w przebiegu niewydolności nadnerczy, stosowania diuretyków, nefropatii z utratą soli czy zespołu mózgowej utraty soli. Z kolei zmniejszone wydalanie sodu obserwuje się w niewydolności serca, marskości wątroby, zespole nerczycowym czy niewydolności nerek.
Diagnostyka zaburzeń wydalania sodu obejmuje oznaczenie stężenia sodu w surowicy i moczu, ocenę frakcyjnego wydalania sodu, badania czynności nerek oraz ocenę stanu nawodnienia. W zależności od przyczyny i typu zaburzenia, mogą wystąpić objawy hiponatremii, hipernatremii, obrzęków lub odwodnienia.
Leczenie zaburzeń wydalania sodu zależy od przyczyny i charakteru zaburzenia. Może obejmować modyfikację podaży sodu w diecie, stosowanie leków moczopędnych lub suplementację sodu. W przypadkach ciężkich zaburzeń konieczna może być hospitalizacja i dożylna podaż płynów o odpowiednim składzie elektrolitowym. Kluczowe znaczenie ma również leczenie choroby podstawowej wywołującej zaburzenie gospodarki sodowej.