ostry ból o nasileniu łagodnym

Ostry ból o nasileniu łagodnym to dolegliwość bólowa o nagłym początku, charakteryzująca się stosunkowo niewielkim nasileniem w skali intensywności bólu. Stanowi on pierwszy stopień w klasyfikacji bólu według skali numerycznej (NRS), gdzie pacjent ocenia swój ból zazwyczaj w przedziale 1-3 w 10-stopniowej skali.

Ostry ból, nawet o łagodnym nasileniu, pełni funkcję ostrzegawczą i sygnalizuje potencjalne uszkodzenie tkanek lub rozwijający się proces chorobowy. W przeciwieństwie do bólu przewlekłego, trwa krócej niż 3 miesiące i zazwyczaj ma jednoznacznie określoną przyczynę. Pomimo niewielkiego nasilenia, wymaga diagnostyki w celu ustalenia etiologii.

W postępowaniu terapeutycznym przy ostrym bólu o nasileniu łagodnym stosuje się zazwyczaj niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu (np. okłady zimne/ciepłe, techniki relaksacyjne) lub leki przeciwbólowe z pierwszego szczebla drabiny analgetycznej WHO, takie jak paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Istotne jest monitorowanie pacjenta pod kątem ewentualnego nasilenia się dolegliwości bólowych.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl