wciąganie międzyżebrowe

Wciąganie międzyżebrowe to objaw kliniczny polegający na zapadaniu się przestrzeni między żebrami podczas wdechu. Fizjologicznie, przy prawidłowym oddychaniu, mięśnie międzyżebrowe ulegają lekkiemu napięciu, jednak bez wyraźnego wciągania się przestrzeni międzyżebrowych.

Jest to istotny objaw zwiększonego wysiłku oddechowego, występujący w sytuacjach, gdy drogi oddechowe są zwężone lub gdy mięśnie oddechowe muszą generować większe podciśnienie w klatce piersiowej, by pokonać opór przepływu powietrza. Wciąganie międzyżebrowe często towarzyszy różnym stanom klinicznym, takim jak astma, zapalenie oskrzelików, zapalenie krtani, ciało obce w drogach oddechowych czy niewydolność oddechowa.

W pediatrii wciąganie międzyżebrowe jest szczególnie istotnym objawem, ponieważ u małych dzieci, zwłaszcza niemowląt, może być wczesnym sygnałem ostrej niewydolności oddechowej. Stopień nasilenia wciągnięć międzyżebrowych często koreluje z ciężkością zaburzeń oddechowych i jest uwzględniany w różnych skalach oceny ciężkości stanów takich jak zapalenie oskrzelików (skala Wanga) czy astma (skala PRAM).

Diagnostyka różnicowa wciągnięć międzyżebrowych powinna uwzględniać choroby płuc, górnych dróg oddechowych, a także zaburzenia neurologiczne i metaboliczne wpływające na funkcję mięśni oddechowych. Leczenie tego objawu polega na identyfikacji i terapii choroby podstawowej oraz w razie potrzeby wspomaganiu oddechowym.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl