wchłonięcie embrionu

Wchłonięcie embrionu (syndrom zanikającego bliźniaka, vanishing twin syndrome) to zjawisko polegające na spontanicznej resorpcji jednego z płodów w ciąży mnogiej, najczęściej bliźniaczej. Do wchłonięcia dochodzi zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy jeden z rozwijających się embrionów obumiera i zostaje wchłonięty przez organizm matki, łożysko lub drugiego bliźniaka.

Częstość występowania tego zjawiska szacuje się na 20-30% wszystkich ciąż bliźniaczych zdiagnozowanych we wczesnym okresie ciąży. Dzięki powszechnemu stosowaniu badań ultrasonograficznych w pierwszym trymestrze ciąży, zjawisko to jest obecnie rozpoznawane znacznie częściej niż w przeszłości. Przed erą rutynowych badań USG, wiele przypadków pozostawało nierozpoznanych.

Przyczyny wchłonięcia embrionu są różnorodne i obejmują: nieprawidłowości chromosomalne, zaburzenia implantacji, nieprawidłowości w rozwoju łożyska i sznura pępowinowego, a także czynniki środowiskowe. W większości przypadków wchłonięcie embrionu nie wpływa negatywnie na dalszy przebieg ciąży i rozwój pozostałego płodu, choć w niektórych sytuacjach może zwiększać ryzyko powikłań położniczych.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl