toksyczność krążeniowo-płucna

Toksyczność krążeniowo-płucna (kardiopulmonarna) to zespół objawów będący wynikiem uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i oddechowego przez substancje toksyczne, leki lub procedury medyczne. Najczęściej dotyczy powikłań chemioterapii, radioterapii klatki piersiowej, ekspozycji na toksyny środowiskowe lub działań niepożądanych leków.

W aspekcie kardiologicznym toksyczność może objawiać się jako zaburzenia rytmu serca, kardiomiopatia, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność serca czy choroba niedokrwienna. Szczególnie istotny problem stanowi kardiotoksyczność wywołana antracyklinami, trastuzumabem, inhibitorami kinaz tyrozynowych czy lekami immunoterapeutycznymi.

W układzie oddechowym toksyczność manifestuje się jako śródmiąższowe zapalenie płuc, zwłóknienie płuc, nadciśnienie płucne czy zaburzenia wentylacji. Charakterystyczna jest toksyczność płucna po bleomycynie, metotreksacie, amiodaronie czy po radioterapii klatki piersiowej. Objawy obejmują duszność wysiłkową, suchy kaszel, zmniejszenie tolerancji wysiłku fizycznego i hipoksemię.

Diagnostyka toksyczności krążeniowo-płucnej obejmuje badania obrazowe (RTG, TK klatki piersiowej, MRI serca), badania czynnościowe układu oddechowego (spirometria, DLCO), elektrokardiografię, echokardiografię oraz oznaczenie biomarkerów uszkodzenia mięśnia sercowego (troponina, BNP). Postępowanie terapeutyczne zależy od nasilenia objawów i obejmuje modyfikację lub przerwanie leczenia przyczynowego, farmakoterapię objawową oraz rehabilitację kardiologiczną i pulmonologiczną.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl