pierwszy epizod schizofrenii

Pierwszy epizod schizofrenii to początkowe wystąpienie objawów charakterystycznych dla tej choroby psychicznej, które prowadzą do rozpoznania. Najczęściej pojawia się w okresie późnej adolescencji lub wczesnej dorosłości (między 15 a 30 rokiem życia), przy czym u mężczyzn zazwyczaj występuje wcześniej niż u kobiet.

Objawy pierwszego epizodu schizofrenii mogą narastać stopniowo (tzw. faza prodromalna) lub pojawić się nagle. Typowe manifestacje obejmują objawy pozytywne (urojenia, halucynacje, zdezorganizowane myślenie), objawy negatywne (spłycenie afektu, anhedonia, wycofanie społeczne) oraz zaburzenia funkcji poznawczych. W fazie prodromalnej często obserwuje się pogorszenie funkcjonowania społecznego, trudności z koncentracją, izolację oraz zmiany w zachowaniu.

Wczesne rozpoznanie i leczenie pierwszego epizodu schizofrenii ma kluczowe znaczenie dla rokowania. Opóźnienie w podjęciu terapii (DUP – Duration of Untreated Psychosis) koreluje z gorszymi wynikami leczenia i funkcjonowaniem społecznym. Podstawą terapii jest leczenie farmakologiczne z zastosowaniem leków przeciwpsychotycznych, najczęściej w mniejszych dawkach niż w nawrotach choroby, wraz z interwencjami psychospołecznymi.

Pierwszy epizod schizofrenii wymaga kompleksowego podejścia terapeutycznego i odpowiedniej profilaktyki nawrotów. Po ustąpieniu ostrych objawów zaleca się kontynuację leczenia przeciwpsychotycznego przez co najmniej 1-2 lata, ze względu na wysokie ryzyko nawrotu po odstawieniu leków. Szczególne znaczenie ma wsparcie psychoedukacyjne dla pacjenta i jego rodziny oraz rehabilitacja społeczna i zawodowa.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl