karboksyterapia

Karboksyterapia to nieinwazyjna procedura medyczna, polegająca na podskórnym lub śródskórnym wprowadzeniu dwutlenku węgla (CO2) w celach terapeutycznych. Metoda ta wykorzystuje naturalne właściwości tego gazu, który rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi w tkankach i stymuluje produkcję kolagenu.

Zabieg karboksyterapii znajduje zastosowanie w dermatologii estetycznej oraz medycynie fizykalnej. Jest stosowany w leczeniu cellulitu, rozstępów, miejscowej otyłości, zaburzeń mikrokrążenia, blizn, a także w terapii łysienia androgenowego. Mechanizm działania polega na wywołaniu kontrolowanego niedotlenienia tkanek, co stymuluje organizm do zwiększenia dopływu tlenu poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Procedura jest względnie bezpieczna, a do najczęstszych efektów ubocznych należą przejściowy ból w miejscu iniekcji, uczucie rozpierania, zaczerwienienie oraz drobne wybroczyny. Przeciwwskazaniami do zabiegu są ciąża, niewydolność krążeniowo-oddechowa, niewyrównana cukrzyca oraz choroby nowotworowe. Efekty terapeutyczne są zauważalne po serii zabiegów, zazwyczaj 5-10, wykonywanych w odstępach tygodniowych.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl