oddział toksykologii

Oddział toksykologii to wyspecjalizowana jednostka szpitalna zajmująca się diagnostyką i leczeniem pacjentów z ostrymi i przewlekłymi zatruciami różnymi substancjami toksycznymi. Do najczęstszych przyczyn hospitalizacji należą zatrucia lekami, alkoholem, narkotykami, środkami ochrony roślin, grzybami oraz tlenkiem węgla.

W ramach oddziału toksykologii prowadzona jest kompleksowa opieka nad pacjentami zatrutymi, obejmująca szybką diagnostykę toksykologiczną, zastosowanie specyficznych odtrutek, metod eliminacji trucizn z organizmu (w tym hemodializy, hemoperfuzji, plazmaferez), a także leczenie objawowe i podtrzymujące funkcje życiowe. Oddziały te często dysponują własnymi laboratoriami analitycznymi umożliwiającymi szybką identyfikację substancji toksycznych.

Personel oddziału toksykologii tworzy interdyscyplinarny zespół składający się z lekarzy toksykologów, anestezjologów, internistów, psychiatrów, pielęgniarek oraz diagnostów laboratoryjnych. Oddziały te często pełnią również funkcję ośrodków konsultacyjnych i informacyjnych w zakresie toksykologii klinicznej dla innych jednostek ochrony zdrowia oraz prowadzą działalność edukacyjną i naukową w dziedzinie toksykologii.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl