Dawkowanie i sposób podawania
Atrox 20 20 mg

Atorwastatyna (produkt Atrox) powinna być stosowana w połączeniu ze standardową dietą ubogocholesterolową przez cały okres leczenia. Dawkowanie leku jest indywidualizowane na podstawie wyjściowego stężenia LDL-C, celu terapeutycznego oraz odpowiedzi pacjenta, z dawką początkową zazwyczaj wynoszącą 10 mg raz na dobę. Modyfikacje dawki dokonuje się co najmniej co 4 tygodnie, maksymalna dawka dobowa to 80 mg. W leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii i mieszanej hiperlipidemii efekt terapeutyczny obserwuje się po 2 tygodniach, a maksymalny po 4 tygodniach. W heterozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej dawkę można zwiększać do 40 mg, a następnie do 80 mg lub stosować schemat skojarzony z lekami wiążącymi kwasy żółciowe. W homozygotycznej postaci leku używa się jako terapii wspomagającej, w dawkach od 10 do 80 mg/dobę. U pacjentów z upośledzoną czynnością nerek nie ma potrzeby modyfikacji dawkowania, natomiast u osób z chorobą wątroby lek jest przeciwwskazany.

Dawkowanie i sposób podawania leku Atrox

Przed rozpoczęciem farmakoterapii produktem Atrox, pacjent powinien zostać poinstruowany o konieczności stosowania standardowej diety ubogocholesterolowej, którą należy kontynuować podczas całego okresu leczenia1. Dawkowanie leku Atrox należy dostosowywać indywidualnie w zależności od wyjściowego stężenia cholesterolu LDL (LDL-C), założonego celu terapeutycznego oraz odpowiedzi pacjenta na leczenie2.

Dawka początkowa i maksymalna

Standardowa dawka początkowa atorwastatyny wynosi 10 mg raz na dobę3. Modyfikacji dawkowania należy dokonywać w odstępach co najmniej 4-tygodniowych, co pozwala na pełną ocenę efektu terapeutycznego4. Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa atorwastatyny wynosi 80 mg podawana jednorazowo5.

Dawkowanie w zależności od wskazań

Pierwotna hipercholesterolemia i mieszana hiperlipidemia – U większości pacjentów z tymi wskazaniami skuteczna jest dawka 10 mg atorwastatyny raz na dobę6. Efekt terapeutyczny jest obserwowany już po 2 tygodniach stosowania leku, natomiast maksymalną odpowiedź kliniczną uzyskuje się zazwyczaj po 4 tygodniach leczenia7. Efekt terapeutyczny utrzymuje się przez cały okres stosowania leku8.

Heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna – Zalecana dawka początkowa wynosi 10 mg atorwastatyny na dobę9. Dawki należy dostosowywać indywidualnie, z modyfikacjami co 4 tygodnie, aż do osiągnięcia dawki 40 mg na dobę10. Następnie możliwe jest albo zwiększenie dawki do maksymalnej dawki 80 mg na dobę, albo zastosowanie schematu skojarzonego atorwastatyny w dawce 40 mg na dobę z lekiem wiążącym kwasy żółciowe11.

Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna – W tej populacji pacjentów dostępne dane kliniczne są ograniczone12. Dawkowanie atorwastatyny u pacjentów z homozygotyczną postacią hipercholesterolemii rodzinnej mieści się w zakresie od 10 mg do 80 mg na dobę13. Atorwastatynę należy stosować jako leczenie wspomagające inne metody terapii hipolipemizującej (np. aferezę cholesterolu-LDL) lub w przypadku niedostępności takich metod14.

Zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym – W badaniach dotyczących prewencji pierwotnej stosowano dawkę 10 mg atorwastatyny na dobę15. W celu osiągnięcia docelowego stężenia LDL-C zgodnego z aktualnymi wytycznymi, konieczne może być zastosowanie wyższych dawek leku16.

Dawkowanie w szczególnych populacjach pacjentów

Pacjenci z upośledzoną czynnością nerek – Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z upośledzoną czynnością nerek17.

Pacjenci z upośledzoną czynnością wątroby – Atorwastatynę należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności u pacjentów z upośledzoną czynnością wątroby18. Stosowanie produktu Atrox jest przeciwwskazane u pacjentów z czynną chorobą wątroby19.

Pacjenci w podeszłym wieku – Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność zalecanych dawek atorwastatyny u pacjentów powyżej 70 lat są porównywalne z obserwowanymi w populacji ogólnej20.

Jednoczesne stosowanie z innymi lekami – U pacjentów przyjmujących równocześnie z atorwastatyną leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, zawierające elbaswir z grazoprewirem, nie należy stosować dawki atorwastatyny przekraczającej 20 mg/dobę21.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

Leczenie dzieci powinno być prowadzone wyłącznie pod nadzorem lekarzy specjalistów doświadczonych w leczeniu hiperlipidemii u pacjentów pediatrycznych22. Pacjenci pediatryczni powinni być regularnie monitorowani pod kątem skuteczności leczenia23.

Heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna u dzieci:

  • U pacjentów w wieku 10 lat lub starszych z heterozygotyczną postacią hipercholesterolemii rodzinnej, zalecana początkowa dawka atorwastatyny wynosi 10 mg na dobę24.
  • Dawka może być zwiększona do maksymalnie 80 mg na dobę w zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji leku25.
  • Dawki należy dostosowywać indywidualnie zgodnie z zalecanym celem leczenia, z dostosowywaniem dawki w odstępach minimum 4-tygodniowych26.
  • Zwiększenie dawki do 80 mg na dobę jest oparte na danych z badań klinicznych prowadzonych u dorosłych pacjentów oraz ograniczonej liczbie danych z badań klinicznych u dzieci z heterozygotyczną postacią hipercholesterolemii rodzinnej27.

Dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności u dzieci w wieku od 6 do 10 lat z heterozygotyczną postacią hipercholesterolemii rodzinnej są ograniczone28. Atorwastatyna nie jest wskazana do stosowania u pacjentów poniżej 10 roku życia29.

Sposób podawania

Preparat Atrox podaje się doustnie30. Każdą dobową dawkę atorwastatyny należy podawać jednorazowo31. Lek może być przyjmowany o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków32.

Tabela dawkowania leku Atrox

Wskazanie Dawka początkowa Zakres dawkowania Dawka maksymalna Uwagi
Pierwotna hipercholesterolemia i mieszana hiperlipidemia 10 mg raz na dobę 10-80 mg raz na dobę 80 mg raz na dobę Efekt terapeutyczny widoczny po 2 tygodniach, maksymalny po 4 tygodniach
Heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna 10 mg raz na dobę 10-80 mg raz na dobę 80 mg raz na dobę Możliwe skojarzenie z lekiem wiążącym kwasy żółciowe przy dawce 40 mg
Homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna 10 mg raz na dobę 10-80 mg raz na dobę 80 mg raz na dobę Jako leczenie wspomagające inne metody terapii hipolipemizującej
Zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym 10 mg raz na dobę 10-80 mg raz na dobę 80 mg raz na dobę Dawkowanie zależne od docelowego stężenia LDL-C
Heterozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna u dzieci (≥10 lat) 10 mg raz na dobę 10-80 mg raz na dobę 80 mg raz na dobę Modyfikacja dawki co najmniej co 4 tygodnie
Pacjenci stosujący jednocześnie leki przeciwwirusowe na WZW typu C zawierające elbaswir z grazoprewirem 10 mg raz na dobę 10-20 mg raz na dobę 20 mg raz na dobę Zakaz przekraczania dawki 20 mg/dobę

Szczególne informacje dotyczące modyfikacji dawkowania:

  1. Modyfikację dawki należy przeprowadzać w odstępach co najmniej 4-tygodniowych33.
  2. Tabletki Atrox można podzielić na dwie równe dawki, dzięki linii podziału34.
  3. U pacjentów z upośledzoną czynnością nerek nie ma konieczności dostosowywania dawki35.
  4. Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 70 lat) mogą stosować standardowe dawkowanie jak dla populacji ogólnej36.
  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl