Hiperglikemia

Hiperglikemia to stan podwyższonego poziomu glukozy we krwi, objawiający się m.in. zwiększonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, zmęczeniem oraz rozmazanym widzeniem. Najczęściej występuje u osób z cukrzycą i wynika z niedoboru insuliny lub jej nieefektywnego działania. Leczenie obejmuje monitorowanie poziomu cukru, stosowanie odpowiedniej diety, regularną aktywność fizyczną oraz farmakoterapię, przede wszystkim insulinę. W przypadku ciężkiej hiperglikemii konieczna jest szybka interwencja medyczna, aby zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak kwasica ketonowa czy stan hiperosmolarny.

Rozdziały
  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl