zaburzenie gospodarki żelazowej

Zaburzenia gospodarki żelazowej obejmują spektrum schorzeń związanych z nieprawidłowym metabolizmem żelaza w organizmie. Mogą one manifestować się jako niedobór żelaza, prowadzący do niedokrwistości mikrocytarnej, lub jako jego nadmiar, skutkujący hemochromatozą i uszkodzeniami narządów.

Niedobór żelaza to najczęstszy deficyt pokarmowy na świecie, dotykający około 30% populacji globalnej. Może wynikać z niedostatecznej podaży w diecie, upośledzonego wchłaniania, zwiększonego zapotrzebowania (ciąża, okres wzrostu) lub przewlekłej utraty krwi. Klinicznie manifestuje się zmęczeniem, bladością, tachykardią oraz obniżoną wydolnością fizyczną.

Nadmiar żelaza występuje w pierwotnej hemochromatozie (zaburzenie genetyczne) lub wtórnych przeładowaniach żelazem (np. w wyniku licznych transfuzji krwi). Prowadzi do odkładania żelaza w wątrobie, trzustce, sercu i innych narządach, powodując ich dysfunkcję. Charakterystyczne objawy to brązowe zabarwienie skóry, cukrzyca, niewydolność wątroby i zaburzenia rytmu serca.

Diagnostyka zaburzeń gospodarki żelazowej opiera się na oznaczeniu parametrów takich jak: stężenie hemoglobiny, ferrytyny, żelaza w surowicy, całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC) oraz wysycenie transferyny. W przypadku podejrzenia hemochromatozy wskazane jest badanie genetyczne w kierunku mutacji genu HFE.

Leczenie niedoboru żelaza polega na suplementacji preparatami doustnymi lub dożylnymi oraz eliminacji przyczyny niedoboru. Terapia nadmiaru żelaza obejmuje regularne upusty krwi (flebotomie) lub stosowanie leków chelatujących. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie zaburzeń gospodarki żelazowej jest kluczowe dla zapobiegania długoterminowym powikłaniom narządowym.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl