zwracanie pokarmu

Zwracanie pokarmu to proces polegający na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, jamy ustnej lub na zewnątrz. Jest to objaw, który może występować w różnych stanach fizjologicznych i patologicznych. W przypadku niemowląt, niewielkie ulewanie pokarmu po karmieniu jest zjawiskiem normalnym, wynikającym z niedojrzałości dolnego zwieracza przełyku.

W kontekście patologicznym, zwracanie pokarmu może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), niedrożności odźwiernika, zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, choroby wrzodowej, zapalenia żołądka lub trzustki, a także zatruć pokarmowych. Może także towarzyszyć stanom związanym z podwyższonym ciśnieniem śródbrzusznym, zaburzeniom neurologicznym czy być efektem ubocznym stosowanych leków.

Diagnostyka przyczyn zwracania pokarmu obejmuje wywiad medyczny, badanie fizykalne oraz, w zależności od potrzeb, badania obrazowe (gastroskopia, badania kontrastowe przewodu pokarmowego), laboratoryjne czy pomiar pH w przełyku. Leczenie jest ukierunkowane na przyczynę i może obejmować modyfikację diety, farmakoterapię (inhibitory pompy protonowej, leki prokinetyczne) lub w niektórych przypadkach interwencję chirurgiczną.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl