statyny i fibraty

Statyny to grupa leków obniżających poziom cholesterolu we krwi poprzez hamowanie enzymu HMG-CoA reduktazy, kluczowego w produkcji cholesterolu w wątrobie. Należą do nich m.in. atorwastatyna, simwastatyna i rosuwastatyna. Leki te skutecznie obniżają poziom cholesterolu LDL („złego”), umiarkowanie podwyższają HDL („dobry”) i zmniejszają stężenie triglicerydów, co przekłada się na redukcję ryzyka sercowo-naczyniowego.

Fibraty (fenofibrat, gemfibrozyl) to druga grupa leków hipolipemizujących, działających głównie poprzez aktywację receptorów PPAR-α. Ich podstawowym działaniem jest obniżanie poziomu triglicerydów i podwyższanie stężenia HDL, przy mniejszym wpływie na LDL. Stosowane są głównie w hipertriglicerydemii i dyslipidemii mieszanej.

Łączne stosowanie statyn i fibratów może przynieść korzyści u pacjentów z dyslipidemią mieszaną, jednak wymaga szczególnej ostrożności ze względu na zwiększone ryzyko miopatii i rabdomiolizy. Najwyższe ryzyko interakcji występuje przy połączeniu gemfibrozylu ze statynami, natomiast fenofibrat wykazuje mniejsze ryzyko. Terapia skojarzona powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarską z regularnym monitorowaniem parametrów wątrobowych i mięśniowych.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl