sedacja na OIOM

Sedacja na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM) to kontrolowane zastosowanie leków sedatywnych w celu zmniejszenia lęku, dyskomfortu i pobudzenia u pacjentów w stanie krytycznym. Jest to istotny element opieki nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie, z urazami, w stanach pooperacyjnych oraz u osób doświadczających silnego bólu.

Główne cele sedacji na OIOM obejmują: synchronizację z respiratorem, zmniejszenie stresu metabolicznego, kontrolę pobudzenia, ułatwienie wykonywania procedur medycznych oraz poprawę komfortu pacjenta. Do najczęściej stosowanych leków należą benzodiazepiny (midazolam, lorazepam), propofol, deksmedetomidyna oraz opioidowe leki przeciwbólowe.

Współczesne protokoły sedacji na OIOM kładą nacisk na indywidualizację terapii, stosowanie skal oceny głębokości sedacji (np. skala RASS, Ramsaya), regularne przerwy sedacyjne oraz dążenie do lekkiej sedacji, która umożliwia wczesną mobilizację pacjenta. Zbyt głęboka sedacja wiąże się z wydłużeniem czasu wentylacji mechanicznej, zwiększonym ryzykiem powikłań (zapalenie płuc, zakrzepica, majaczenie) oraz dłuższym pobytem na OIOM.

Monitorowanie sedacji powinno odbywać się regularnie z użyciem zwalidowanych skal oceny, a decyzje terapeutyczne należy podejmować w oparciu o protokoły sedacji, uwzględniające indywidualne potrzeby pacjenta. Strategia analgosedacji (priorytetowe leczenie bólu przed zastosowaniem sedacji) oraz minimalizacja sedacji są obecnie rekomendowanymi podejściami w intensywnej terapii.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl