wstrzyknięcie kortykosteroidu

Wstrzyknięcie kortykosteroidu to procedura medyczna polegająca na miejscowym podaniu leku z grupy kortykosteroidów bezpośrednio do obszaru objętego stanem zapalnym lub bólem. Najczęściej stosowana jest w leczeniu schorzeń stawów, ścięgien, torebek stawowych oraz w przypadku zespołów bólowych różnego pochodzenia.

Zabieg wykonywany jest przez lekarza specjalistę (najczęściej ortopedę, reumatologa lub specjalistę medycyny bólu) przy użyciu sterylnej igły i strzykawki. W zależności od leczonego obszaru może być przeprowadzany pod kontrolą USG, co zwiększa precyzję podania leku. Najczęściej stosowane kortykosteroidy to betametazon, triamcynolon, metyloprednizolon oraz hydrokortyzon.

Głównym celem wstrzyknięcia kortykosteroidu jest szybkie zmniejszenie stanu zapalnego i redukcja bólu w leczonym obszarze. Efekt przeciwzapalny zwykle utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Procedura ta często jest elementem kompleksowego leczenia, które obejmuje również fizjoterapię, farmakoterapię doustną oraz modyfikację aktywności fizycznej.

Do najczęstszych wskazań należą: zapalenie stawów (w tym reumatoidalne zapalenie stawów), choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie kaletki maziowej, zespół cieśni nadgarstka, zapalenie ścięgna i pochewki ścięgnistej, ostroga piętowa oraz ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Efekt terapeutyczny pojawia się zwykle po 24-48 godzinach od wykonania zabiegu.

Pomimo skuteczności, wstrzyknięcia kortykosteroidów mają ograniczenia – nie powinny być wykonywane zbyt często (zazwyczaj nie częściej niż 3-4 razy w roku w to samo miejsce) ze względu na ryzyko działań niepożądanych, takich jak osłabienie struktur ścięgnistych, zanik tkanki podskórnej, przebarwienia skóry czy miejscowe infekcje. U pacjentów z cukrzycą iniekcje te mogą przejściowo podwyższać poziom glukozy we krwi.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl