podawanie podskórne

Podawanie podskórne (iniekcja podskórna, s.c. – subcutaneous) to metoda parenteralnego podawania leków, w której preparat jest wprowadzany do tkanki podskórnej przy użyciu igły i strzykawki. Jest to technika często stosowana w przypadku leków, które wymagają powolnego, stopniowego wchłaniania do organizmu.

Do najczęstszych miejsc podawania podskórnego należą przednio-boczna powierzchnia uda, brzuch (okolica pępka), górna część ramienia oraz okolica łopatki. Iniekcja wykonywana jest zwykle pod kątem 45-90 stopni, w zależności od długości igły i ilości tkanki podskórnej pacjenta. Objętość podawanego leku nie powinna przekraczać 2 ml w jednym miejscu.

Metoda podskórna jest stosowana do podawania wielu leków, w tym insuliny, heparyn drobnocząsteczkowych, szczepionek, niektórych hormonów, a także w leczeniu przeciwbólowym. Zaletami tej drogi podania są relatywna łatwość wykonania, możliwość samodzielnego podawania przez pacjenta oraz wolniejsze wchłanianie leku w porównaniu do podania dożylnego.

Do powikłań iniekcji podskórnych należą: miejscowe reakcje zapalne, krwiaki, ból, infekcje oraz rzadziej reakcje alergiczne. W przypadku częstych iniekcji w to samo miejsce może dojść do zaników tkanki podskórnej (lipoatrofii) lub jej przerostu (lipohipertrofii), co jest szczególnie istotne u pacjentów stosujących insulinę.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl