odwodnienie pozakomórkowe

Odwodnienie pozakomórkowe (hipowolemiczne) to stan kliniczny charakteryzujący się zmniejszeniem objętości płynu w przestrzeni pozakomórkowej, obejmującej krew i płyn śródmiąższowy. Powstaje w wyniku utraty płynów zawierających sód, co prowadzi do zmniejszenia objętości krwi krążącej.

Główne przyczyny odwodnienia pozakomórkowego obejmują: krwotoki, utratę płynów przez przewód pokarmowy (wymioty, biegunka), nadmierne pocenie, oparzenia, sekwestrację płynów (np. w trzeciej przestrzeni w przebiegu ostrego zapalenia trzustki czy niedrożności jelit), a także niewłaściwe stosowanie leków moczopędnych.

Objawy kliniczne odwodnienia pozakomórkowego to: osłabienie, zawroty głowy, uczucie pragnienia, zmniejszone napięcie skóry, obniżone ciśnienie tętnicze, tachykardia, suche błony śluzowe, zmniejszenie diurezy oraz zapadnięte gałki oczne. W badaniach laboratoryjnych obserwuje się wzrost hematokrytu, zagęszczenie krwi i często podwyższenie stężenia białka całkowitego.

Leczenie odwodnienia pozakomórkowego polega na uzupełnieniu niedoborów płynowych, głównie poprzez dożylne podawanie płynów krystaloidowych (np. 0,9% NaCl, płyn Ringera). W ciężkich przypadkach może być konieczne podanie koloidów lub preparatów krwi. Kluczowe znaczenie ma także zidentyfikowanie i leczenie przyczyny odwodnienia.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl