N-desmetylosildenafil

N-desmetylosildenafil to główny metabolit sildenafilu, substancji czynnej zawartej w popularnym leku na zaburzenia erekcji – Viagrze. Powstaje w wyniku procesu biotransformacji sildenafilu, głównie za pośrednictwem izoenzymu CYP3A4 cytochromu P450 w wątrobie.

Metabolit ten zachowuje około 50% aktywności farmakologicznej związku macierzystego i przyczynia się do ogólnego efektu terapeutycznego leku. N-desmetylosildenafil, podobnie jak sildenafil, działa poprzez selektywne hamowanie fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), enzymu odpowiedzialnego za rozkład cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP) w ciałach jamistych prącia.

Obecność aktywnego metabolitu N-desmetylosildenafilu częściowo wyjaśnia przedłużone działanie sildenafilu obserwowane u niektórych pacjentów. W kontekście badań toksykologicznych i farmakokinetycznych, oznaczanie stężenia zarówno sildenafilu, jak i N-desmetylosildenafilu w próbkach biologicznych może dostarczyć pełniejszego obrazu kinetyki leku w organizmie.

Powiązane wpisy

  1. 17.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl