metabolit pazopanibu

Metabolit pazopanibu to substancja powstała w wyniku biotransformacji pazopanibu – drobnocząsteczkowego inhibitora kinazy tyrozynowej, stosowanego w leczeniu raka nerkowokomórkowego i mięsaków tkanek miękkich. Główne metabolity pazopanibu są wynikiem hydroksylacji lub N-demetylacji cząsteczki macierzystej i powstają głównie za pośrednictwem enzymu CYP3A4.

Metabolity pazopanibu wykazują znacznie mniejszą aktywność farmakologiczną niż związek macierzysty. Główne metabolity to GSK1268992 i GSK1268997, które stanowią mniej niż 10% ekspozycji na lek. Metabolizm pazopanibu zachodzi głównie w wątrobie, a metabolity są wydalane z żółcią i kałem, z minimalnym wydalaniem nerkowym.

Monitoring stężenia metabolitów pazopanibu może być istotny w ocenie funkcji wątroby pacjenta, potencjalnych interakcji lekowych oraz identyfikacji pacjentów z zaburzeniami metabolizmu leku. Zmiany w stężeniu metabolitów mogą wpływać na skuteczność terapeutyczną i profil bezpieczeństwa leczenia pazopanibem.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl