białaczka ostra

Białaczka ostra to szybko postępująca, złośliwa choroba nowotworowa układu krwiotwórczego, charakteryzująca się niekontrolowanym namnażaniem niedojrzałych komórek krwiotwórczych (blastów) w szpiku kostnym, krwi obwodowej i innych narządach. Wyróżnia się dwa główne typy: ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL) i ostrą białaczkę szpikową (AML), które różnią się pochodzeniem komórkowym, obrazem klinicznym oraz rokowaniem.

Objawy białaczki ostrej wynikają z niewydolności szpiku kostnego i obejmują niedokrwistość (osłabienie, bladość), neutropenię (nawracające infekcje) oraz małopłytkowość (skaza krwotoczna). Chorzy mogą prezentować także objawy ogólne jak gorączka, poty nocne, utrata masy ciała oraz dolegliwości związane z naciekami narządowymi (powiększenie węzłów chłonnych, śledziony, wątroby, bóle kostne).

Diagnostyka białaczki ostrej opiera się na badaniu morfologii krwi obwodowej, ocenie mielogramu (>20% blastów w szpiku), cytometrii przepływowej, badaniach cytogenetycznych i molekularnych. Te ostatnie mają kluczowe znaczenie dla określenia podtypu choroby, czynników rokowniczych i wyboru optymalnej terapii.

Leczenie białaczki ostrej wymaga szybkiego wdrożenia intensywnej chemioterapii, często w schemacie indukcja-konsolidacja, z ewentualną późniejszą allogeniczną transplantacją komórek krwiotwórczych. W wybranych podtypach stosuje się terapie celowane molekularnie. Pomimo postępów w terapii, rokowanie zależy od wieku pacjenta, podtypu białaczki, obecności aberracji cytogenetycznych i molekularnych oraz odpowiedzi na leczenie indukujące.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl