25(OH)D w surowicy

25(OH)D (25-hydroksywitamina D) w surowicy to główny metabolit witaminy D krążący we krwi, stanowiący najlepszy wskaźnik całkowitego zaopatrzenia organizmu w witaminę D. Powstaje w wątrobie w wyniku hydroksylacji witaminy D3 (cholekalcyferolu) pochodzącej ze skóry lub diety oraz witaminy D2 (ergokalcyferolu) pochodzącej głównie z suplementów.

Badanie poziomu 25(OH)D w surowicy jest standardowym testem stosowanym do oceny statusu witaminy D. Według najnowszych rekomendacji, stężenie poniżej 20 ng/ml (50 nmol/l) określa się jako niedobór, poziom 20-30 ng/ml (50-75 nmol/l) jako stężenie suboptymalne, natomiast wartości 30-50 ng/ml (75-125 nmol/l) uznawane są za optymalne. Stężenia powyżej 100 ng/ml mogą prowadzić do hiperkalcemii i innych działań niepożądanych.

Niedobór witaminy D jest powszechnym problemem zdrowotnym i wiąże się z ryzykiem rozwoju osteoporozy, krzywicy u dzieci, osteomalacji u dorosłych oraz potencjalnie zwiększonym ryzykiem chorób autoimmunologicznych, sercowo-naczyniowych i niektórych nowotworów. Interpretacja wyników 25(OH)D powinna uwzględniać porę roku, szerokość geograficzną, stopień pigmentacji skóry pacjenta oraz stosowanie suplementacji.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl