toksyczność ostra estrogenów

Toksyczność ostra estrogenów odnosi się do szkodliwych efektów, które mogą wystąpić po jednorazowej ekspozycji na wysokie dawki tych hormonów płciowych. Estrogeny, będące naturalnymi hormonami steroidowymi, w nadmiernych stężeniach mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie.

W przypadku ostrego zatrucia estrogenami obserwuje się objawy takie jak: nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, retencja płynów i obrzęki, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. U kobiet może dojść do nieprawidłowych krwawień macicznych, a u mężczyzn do ginekomastii i zaburzeń funkcji seksualnych.

Szczególnie niebezpieczna jest toksyczność ostra syntetycznych estrogenów stosowanych w antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej. Najpoważniejszym powikłaniem jest zwiększone ryzyko incydentów zakrzepowo-zatorowych, w tym zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej czy udaru niedokrwiennego mózgu.

Diagnostyka toksyczności ostrej estrogenów opiera się na wywiadzie dotyczącym przyjmowanych leków lub suplementów zawierających estrogeny, badaniach laboratoryjnych oraz ocenie objawów klinicznych. Leczenie ma charakter objawowy i polega na odstawieniu czynnika wywołującego oraz wdrożeniu odpowiedniej terapii podtrzymującej.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl