zespół eozynofilii-mialgii

Zespół eozynofilii-mialgii (EMS, Eosinophilia-Myalgia Syndrome) to rzadka choroba układowa charakteryzująca się podwyższonym poziomem eozynofilów we krwi oraz intensywnym bólem mięśniowym. Schorzenie to zostało po raz pierwszy rozpoznane podczas epidemii w 1989 roku, związanej ze stosowaniem zanieczyszczonego L-tryptofanu jako suplementu diety.

Klinicznie zespół eozynofilii-mialgii objawia się silnymi bólami mięśniowymi, często uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie, znaczną eozynofilią w badaniach krwi (>1000 komórek/μl), obrzękiem tkanek miękkich, zmianami skórnymi (wysypka, stwardnienie skóry), a także objawami ze strony układu oddechowego, nerwowego i sercowo-naczyniowego. W przebiegu choroby może dojść do włóknienia różnych narządów wewnętrznych.

Patogeneza EMS nie jest w pełni poznana, ale uważa się, że kluczową rolę odgrywa reakcja immunologiczna wywołana przez zanieczyszczenia w preparatach L-tryptofanu lub innych substancji. Diagnoza opiera się na obrazie klinicznym, podwyższonej liczbie eozynofilów oraz wykluczeniu innych przyczyn eozynofilii. Leczenie obejmuje przede wszystkim odstawienie czynnika wywołującego oraz stosowanie glikokortykosteroidów, leków immunosupresyjnych i objawowych.

Rokowanie w zespole eozynofilii-mialgii jest zróżnicowane. U części pacjentów objawy ustępują po kilku miesiącach, jednak u około 50-60% chorych rozwijają się przewlekłe dolegliwości, które mogą utrzymywać się przez lata i prowadzić do trwałej niepełnosprawności. Ze względu na potencjalnie ciężki przebieg i możliwe powikłania, chorzy wymagają długoterminowej, wielospecjalistycznej opieki medycznej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl