zapalenie okrężnicy Clostridoides difficile

Zapalenie okrężnicy wywołane przez Clostridioides difficile (dawniej Clostridium difficile) to poważne powikłanie antybiotykoterapii, które rozwija się na skutek zaburzenia fizjologicznej mikroflory jelitowej. Zakażenie bakterią C. difficile odpowiada za 15-25% przypadków biegunki poantybiotykowej i jest najczęstszą przyczyną biegunki szpitalnej.

Patogeneza schorzenia wiąże się z wytwarzaniem przez bakterie toksyn A i B, które uszkadzają błonę śluzową jelita grubego, prowadząc do stanu zapalnego i martwicy. Głównym czynnikiem ryzyka jest stosowanie antybiotyków (szczególnie fluorochinolonów, cefalosporyn, klindamycyny), choć infekcja może wystąpić także u pacjentów, którzy nie przyjmowali antybiotyków w ostatnim czasie.

Obraz kliniczny obejmuje wodnistą biegunkę (≥3 stolce/dobę), bóle brzucha, gorączkę, leukocytozę oraz zwiększone stężenie białka C-reaktywnego. W ciężkich przypadkach może dojść do rozwoju rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, toksycznego rozdęcia okrężnicy, perforacji jelita, a nawet wstrząsu septycznego. Diagnostyka opiera się na wykryciu toksyn A i B w kale lub hodowli toksynotwórczych szczepów.

Leczenie obejmuje odstawienie antybiotyku wywołującego zakażenie oraz włączenie celowanej terapii przeciwko C. difficile. W leczeniu pierwszego rzutu stosuje się wankomycynę doustnie, fidaksomycynę lub metronidazol. W przypadkach nawrotów skuteczne może być przeszczepienie mikrobioty jelitowej. Zapobieganie polega na racjonalnej antybiotykoterapii oraz ścisłym przestrzeganiu zasad higieny szpitalnej.

Powiązane wpisy

  1. 18.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl