tyreotoksykoza jatrogenna

Tyreotoksykoza jatrogenna to stan nadczynności tarczycy wywołany działaniami medycznymi. Najczęstszą przyczyną jest nadmierne stosowanie preparatów lewotyroksyny w leczeniu niedoczynności tarczycy, co prowadzi do zbyt wysokiego stężenia hormonów tarczycowych w surowicy krwi.

Inne przyczyny obejmują podawanie preparatów jodu (np. środków kontrastowych zawierających jod, amiodaronu) u osób z utajoną autonomią tarczycy, stosowanie jodku potasu w dawkach leczniczych czy podawanie egzogennych hormonów tarczycy w celach niemedycznych. Tyreotoksykoza jatrogenna może również wystąpić podczas leczenia radiojodem, zwłaszcza u pacjentów z dużym wolem.

Objawy kliniczne są typowe dla nadczynności tarczycy i obejmują tachykardię, nadciśnienie, nadmierną potliwość, drżenie rąk, utratę masy ciała mimo zwiększonego apetytu, niepokój oraz zaburzenia snu. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się obniżone stężenie TSH oraz podwyższone stężenia fT3 i fT4.

Leczenie polega na modyfikacji lub odstawieniu leku wywołującego tyreotoksykozę oraz zastosowaniu objawowego leczenia β-adrenolitykami. W ciężkich przypadkach mogą być potrzebne tyreostatyki. Większość przypadków tyreotoksykozy jatrogennej ma charakter przejściowy i ustępuje po wyeliminowaniu czynnika wywołującego.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl