terapia niedoczynności tarczycy

Terapia niedoczynności tarczycy (hypothyroidism) polega głównie na suplementacji hormonalnej w postaci syntetycznej lewotyroksyny (L-tyroksyny, T4), która uzupełnia niedobór hormonów tarczycy. Podstawowym celem leczenia jest normalizacja poziomów TSH oraz przywrócenie stanu eutyreozy.

Dawkowanie lewotyroksyny jest indywidualne i zależy od wieku pacjenta, masy ciała, stopnia niedoczynności, chorób współistniejących oraz przyjmowanych leków. Standardowa dawka początkowa dla dorosłych wynosi zwykle 25-50 μg/dobę, a następnie jest stopniowo zwiększana co 4-6 tygodni pod kontrolą stężenia TSH. Docelowa dawka podtrzymująca najczęściej mieści się w zakresie 75-150 μg/dobę.

Monitorowanie skuteczności terapii obejmuje regularne pomiary stężenia TSH (podstawowy parametr), a w wybranych przypadkach również fT4. Pierwsze oznaczenie wykonuje się zwykle po 6-8 tygodniach od rozpoczęcia leczenia lub zmiany dawki, a po uzyskaniu stabilizacji kontrolę przeprowadza się co 6-12 miesięcy.

Szczególne populacje pacjentów wymagające modyfikacji standardowego schematu leczenia to osoby starsze (rozpoczynanie od niższych dawek), kobiety w ciąży (zwiększone zapotrzebowanie na lewotyroksynę o 30-50%), pacjenci z chorobami serca (ostrożne zwiększanie dawki) oraz osoby z chorobami wpływającymi na wchłanianie leku (celiakia, choroba Helicobacter pylori).

Właściwie prowadzona terapia substytucyjna zazwyczaj prowadzi do pełnej normalizacji funkcji tarczycy i ustąpienia objawów klinicznych niedoczynności. Leczenie ma najczęściej charakter dożywotni, szczególnie w przypadku niedoczynności pierwotnej pochodzenia autoimmunologicznego.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl