hiperozotemia

Hiperozotemia (inaczej azotemia) to podwyższone stężenie związków azotowych we krwi, głównie mocznika, kreatyniny i kwasu moczowego. Jest to stan kliniczny wskazujący na zaburzenie funkcji nerek lub zwiększony katabolizm białek w organizmie.

Przyczyny hiperazotemii dzieli się na przednerkowe (zmniejszona perfuzja nerek, np. w niewydolności serca, odwodnieniu, wstrząsie), nerkowe (uszkodzenie miąższu nerek, np. w ostrej martwicy cewek nerkowych, kłębuszkowym zapaleniu nerek) oraz zanerkowe (spowodowane przeszkodą w odpływie moczu, np. w kamicy moczowej, przeroście prostaty). W diagnostyce pomocny jest stosunek stężenia mocznika do kreatyniny oraz badanie moczu.

Objawy hiperazotemii zależą od jej nasilenia i przyczyny. W ciężkich przypadkach może prowadzić do mocznicy, której towarzyszą nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, drgawki i śpiączka. Leczenie polega na usunięciu przyczyny, a w przypadkach ciężkiej niewydolności nerek może być konieczne leczenie nerkozastępcze.

Monitorowanie parametrów nerkowych (mocznik, kreatynina, eGFR) jest kluczowe w ocenie funkcji nerek i efektywności leczenia hiperazotemii. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie poprawia rokowanie pacjentów z tym zaburzeniem.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl