toksyczność kwasu salicylowego

Toksyczność kwasu salicylowego to zespół objawów niepożądanych występujących przy przedawkowaniu lub nadwrażliwości na ten związek. Kwas salicylowy i jego pochodne (np. kwas acetylosalicylowy – aspiryna) są powszechnie stosowane jako leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Objawy zatrucia kwasem salicylowym obejmują zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (pierwotnie zasadowicę oddechową, następnie kwasicę metaboliczną), szum w uszach (tinnitus), nudności, wymioty, bóle brzucha, hiperwentylację, zaburzenia świadomości i odwodnienie. W ciężkich przypadkach może dojść do obrzęku płuc, niewydolności nerek, hipoglikemii, zaburzeń krzepnięcia oraz śpiączki.

Leczenie toksyczności kwasu salicylowego polega na dekontaminacji przewodu pokarmowego (podanie węgla aktywowanego), wyrównywaniu zaburzeń elektrolitowych i kwasowo-zasadowych, nawodnieniu oraz w ciężkich przypadkach na zastosowaniu alkalizacji moczu lub hemodializy. Poziom salicylanów w osoczu powyżej 100 mg/dl wskazuje na poważne zatrucie wymagające natychmiastowej interwencji.

Szczególną ostrożność należy zachować u dzieci, pacjentów w podeszłym wieku oraz osób z upośledzoną funkcją nerek lub wątroby, gdyż w tych grupach ryzyko wystąpienia toksyczności jest zwiększone. U dzieci poniżej 12. roku życia stosowanie salicylanów wiąże się z ryzykiem rozwoju zespołu Reye’a – rzadkiego, ale potencjalnie śmiertelnego powikłania.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl