kotransporter sodowo-glukozowy typu 2

Kotransporter sodowo-glukozowy typu 2 (SGLT2) to białko transportowe zlokalizowane głównie w rąbku szczoteczkowym komórek kanalika proksymalnego nefronu. Jest odpowiedzialny za reabsorpcję około 90% glukozy filtrowanej przez kłębuszki nerkowe, co zapobiega jej utracie z moczem.

SGLT2 działa na zasadzie transportu wtórnego, wykorzystując gradient stężenia jonów sodu do transportu cząsteczek glukozy z moczu pierwotnego z powrotem do krwiobiegu. Proces ten odbywa się wbrew gradientowi stężenia glukozy, co wymaga energii dostarczanej pośrednio przez ATP.

Inhibitory SGLT2 stanowią stosunkowo nową klasę leków przeciwcukrzycowych (flozyny), które blokując ten kotransporter, zwiększają wydalanie glukozy z moczem, obniżając tym samym stężenie glukozy we krwi. Poza działaniem hipoglikemizującym, wykazują również korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i funkcję nerek, co potwierdzono w dużych badaniach klinicznych.

Mutacje w genie SLC5A2 kodującym SGLT2 mogą prowadzić do rodzinnej glukozurii nerkowej – łagodnego stanu charakteryzującego się wydalaniem glukozy z moczem mimo prawidłowego stężenia glukozy we krwi. To właśnie obserwacja tego zaburzenia przyczyniła się do opracowania inhibitorów SGLT2 jako leków przeciwcukrzycowych.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl