promieniowanie elektromagnetyczne

Promieniowanie elektromagnetyczne to forma energii rozprzestrzeniająca się w przestrzeni w postaci fal elektromagnetycznych, powstających wskutek oscylacji pola elektrycznego i magnetycznego. W medycynie wykorzystywane jest szerokie spektrum tego promieniowania – od fal radiowych, przez mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, aż po promieniowanie rentgenowskie i gamma.

Różne zakresy promieniowania elektromagnetycznego znajdują zastosowanie w diagnostyce i terapii. Promieniowanie rentgenowskie wykorzystywane jest w radiologii klasycznej i tomografii komputerowej do obrazowania struktur anatomicznych. Promieniowanie gamma stosuje się w medycynie nuklearnej oraz radioterapii nowotworów. Z kolei światło widzialne i podczerwień znajdują zastosowanie w fototerapii, a fale radiowe w rezonansie magnetycznym.

Wpływ promieniowania elektromagnetycznego na organizm zależy od jego rodzaju, natężenia i czasu ekspozycji. Promieniowanie jonizujące (rentgenowskie i gamma) może powodować uszkodzenia DNA i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, dlatego stosowane jest z zachowaniem zasad ochrony radiologicznej. Natomiast promieniowanie niejonizujące (o niższej energii) w kontrolowanych dawkach może mieć działanie terapeutyczne, jak w przypadku laseroterapii czy naświetlań lampami UV w leczeniu łuszczycy.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl