podwyższony poziom mocznika

Podwyższony poziom mocznika (hiperurykemia) to stan, w którym stężenie mocznika we krwi przekracza górną granicę normy, która zazwyczaj wynosi 40-50 mg/dl. Mocznik jest produktem końcowym metabolizmu białek w organizmie i jest wydalany głównie przez nerki.

Najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu mocznika jest upośledzenie funkcji nerek, które może wynikać z ostrej lub przewlekłej choroby nerek. Inne przyczyny to: odwodnienie, zwiększony katabolizm białek (np. w wyniku krwawienia do przewodu pokarmowego, gorączki, infekcji, steroidoterapii), dieta wysokobiałkowa, niewydolność serca, wstrząs oraz leki (np. diuretyki, niektóre antybiotyki).

Diagnostyka podwyższonego poziomu mocznika obejmuje ocenę funkcji nerek (stężenie kreatyniny, eGFR), badanie ogólne moczu, USG nerek oraz, w zależności od podejrzewanej przyczyny, dodatkowe badania (np. ECHO serca, badania endoskopowe przewodu pokarmowego). Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować odpowiednie nawodnienie, modyfikację diety, leczenie choroby podstawowej oraz, w przypadku ciężkiej niewydolności nerek, dializoterapię.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl