niedobór granulocytów

Niedobór granulocytów, określany również jako granulocytopenia lub neutropenia, to stan charakteryzujący się obniżoną liczbą granulocytów obojętnochłonnych (neutrofilów) we krwi obwodowej. Rozpoznanie stawia się, gdy liczba neutrofilów spada poniżej 1500 komórek/µl, natomiast ciężką neutropenię definiuje spadek poniżej 500 komórek/µl.

Przyczyny niedoboru granulocytów są zróżnicowane i obejmują choroby hematologiczne (np. białaczki), leczenie cytostatyczne, choroby autoimmunologiczne, zakażenia, działania niepożądane leków, wrodzone zaburzenia hematopoezy oraz choroby spichrzeniowe. Szczególnie niebezpieczna jest neutropenia gorączkowa, stanowiąca stan zagrożenia życia wymagający natychmiastowej interwencji.

Konsekwencje kliniczne niedoboru granulocytów to przede wszystkim zwiększona podatność na infekcje bakteryjne i grzybicze. U pacjentów z ciężką neutropenią mogą wystąpić zakażenia oportunistyczne, posocznica oraz zagrażające życiu powikłania infekcyjne. Diagnostyka obejmuje morfologię krwi z rozmazem, badania szpiku kostnego oraz dodatkowe testy w celu ustalenia przyczyny.

Leczenie niedoboru granulocytów zależy od etiologii i nasilenia. Obejmuje ono stosowanie czynników wzrostu granulocytów (G-CSF), antybiotykoterapię empiryczną w przypadku gorączki neutropenicznej, modyfikację leczenia podstawowego oraz, w przypadkach wrodzonych, przeszczepienie komórek krwiotwórczych. Profilaktyka infekcji, w tym izolacja pacjenta i rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny, stanowi istotny element postępowania.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl