nerwica natręctw

Nerwica natręctw, znana w klasyfikacji medycznej jako zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się występowaniem obsesji (natrętnych myśli) oraz kompulsji (przymusowych czynności). Obsesje to nawracające, uporczywe myśli, impulsy lub wyobrażenia, które są odbierane jako niechciane i wywołują znaczny lęk lub dyskomfort.

Kompulsje to powtarzalne zachowania lub czynności umysłowe, które osoba czuje się zmuszona wykonywać w odpowiedzi na obsesje lub zgodnie z określonymi regułami. Czynności te mają na celu zmniejszenie lęku lub zapobieżenie obawianym wydarzeniom, jednak są nadmierne lub nie mają realistycznego związku z tym, czemu mają zapobiec.

Epidemiologia wskazuje, że zaburzenie to dotyka około 2-3% populacji ogólnej. OCD często rozpoczyna się w późnym dzieciństwie, okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. W patofizjologii istotną rolę odgrywają zaburzenia w obwodach korowo-prążkowo-wzgórzowo-korowych oraz nieprawidłowości w przekaźnictwie serotoninergicznym.

Leczenie obejmuje farmakoterapię (głównie inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI) oraz psychoterapię, ze szczególnym uwzględnieniem terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) z techniką ekspozycji i powstrzymania reakcji (ERP). W ciężkich, lekoopornych przypadkach rozważa się również zastosowanie głębokiej stymulacji mózgu (DBS) lub innych procedur neurochirurgicznych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl