N-desmetylo-doksyloamina

N-desmetylo-doksyloamina to metabolit doksylaminy, który powstaje w wyniku procesu N-demetylacji w wątrobie. Doksylamina jest antagonistą receptorów histaminowych H1 pierwszej generacji, powszechnie stosowanym jako składnik leków przeciwalergicznych oraz środków nasennych dostępnych bez recepty.

Proces metabolizmu doksylaminy do N-desmetylo-doksyloaminy zachodzi głównie przy udziale enzymów cytochromu P450, w tym CYP2D6 i CYP3A4. Ten metabolit wykazuje niższą aktywność farmakologiczną niż związek macierzysty, jednak wciąż posiada pewne działanie przeciwhistaminowe.

Oznaczanie stężenia N-desmetylo-doksyloaminy w płynach ustrojowych może mieć znaczenie w toksykologii sądowej i klinicznej, szczególnie w przypadkach przedawkowania doksylaminy lub przy interpretacji wyników badań toksykologicznych. Okres półtrwania tego metabolitu jest dłuższy niż związku macierzystego, co należy uwzględnić przy analizie przypadków zatruć.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl