beta-adrenolityk niekardiowybiorczy

Beta-adrenolityki niekardiowybiórcze (inaczej beta-adrenolityki nieselektywne) to grupa leków blokujących zarówno receptory beta-1 (występujące głównie w sercu), jak i beta-2 (obecne w oskrzelach, naczyniach krwionośnych i innych tkankach). Do tej grupy należą m.in. propranolol, nadolol, timolol, pindolol i karwedilol.

W przeciwieństwie do beta-adrenolityków kardiowybiórczych (selektywnych), które działają preferencyjnie na receptory beta-1, niekardiowybiórcze beta-adrenolityki charakteryzują się szerszym spektrum działania, ale też większą liczbą potencjalnych działań niepożądanych. Stosowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca, niektórych kardiomiopatii oraz w profilaktyce migreny.

Ze względu na blokadę receptorów beta-2, beta-adrenolityki niekardiowybiórcze mogą powodować skurcz oskrzeli, dlatego są przeciwwskazane u pacjentów z astmą oskrzelową i POChP. Mogą również maskować objawy hipoglikemii u chorych na cukrzycę, wpływać na metabolizm lipidów oraz powodować zaburzenia erekcji. Należy zachować szczególną ostrożność przy ich stosowaniu u pacjentów z chorobami naczyń obwodowych.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl