badanie TSH

Badanie TSH (Thyroid Stimulating Hormone, hormon tyreotropowy) jest podstawowym testem diagnostycznym w ocenie funkcji tarczycy. Hormon ten, wydzielany przez przysadkę mózgową, stymuluje tarczycę do produkcji hormonów T3 i T4, dlatego stanowi pierwszorzędny parametr w diagnostyce chorób tarczycy.

Podwyższone stężenie TSH (>4,0 mIU/L) wskazuje najczęściej na niedoczynność tarczycy, podczas gdy obniżone wartości (<0,4 mIU/L) sugerują nadczynność tego gruczołu. Interpretacja wyników badania TSH powinna być zawsze rozpatrywana w kontekście klinicznym oraz w połączeniu z oznaczeniem wolnych frakcji hormonów tarczycy (fT3, fT4).

Badanie TSH zaleca się wykonywać u pacjentów z objawami dysfunkcji tarczycy, w monitorowaniu leczenia chorób tarczycy oraz w badaniach przesiewowych u osób z grupy ryzyka, szczególnie u kobiet po 35. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób z obciążeniem rodzinnym chorobami autoimmunologicznymi tarczycy.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl