znakowanie radionuklidem

Znakowanie radionuklidem to technika stosowana w medycynie nuklearnej, polegająca na wprowadzeniu radioaktywnego izotopu (radionuklidu) do cząsteczki biologicznie czynnej. Uzyskany w ten sposób radiofarmaceutyk umożliwia śledzenie procesów biologicznych, metabolicznych i fizjologicznych zachodzących w organizmie pacjenta.

Metoda ta wykorzystywana jest zarówno w diagnostyce obrazowej (np. pozytonowa tomografia emisyjna PET, tomografia emisyjna pojedynczego fotonu SPECT), jak i w terapii. Najczęściej stosowanymi radionuklidami są technet-99m, fluor-18, jod-123, jod-131, węgiel-11 czy gal-68. Wybór konkretnego izotopu zależy od rodzaju badania, właściwości fizykochemicznych oraz czasu półrozpadu.

Znakowanie radionuklidem umożliwia nieinwazyjną ocenę funkcji narządów i tkanek, co ma kluczowe znaczenie w diagnostyce onkologicznej, kardiologicznej i neurologicznej. Metoda ta pozwala na wczesne wykrywanie zmian chorobowych, zanim pojawią się zmiany anatomiczne widoczne w klasycznych badaniach obrazowych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl