zatrucie substancjami leczniczymi

Zatrucie substancjami leczniczymi to stan patologiczny organizmu powstający w wyniku przyjęcia leku w dawce przekraczającej maksymalną dawkę terapeutyczną lub kumulacji leku w organizmie. Może wystąpić zarówno jako skutek celowego przedawkowania (np. w celach samobójczych), jak i przypadkowego (np. u dzieci) czy też jatrogennego (np. niewłaściwe dawkowanie przez personel medyczny).

Objawy zatrucia są zależne od rodzaju substancji leczniczej i mogą obejmować zaburzenia świadomości, zaburzenia oddychania, zaburzenia rytmu serca, hipotensję, drgawki czy niewydolność narządową. Szczególnie niebezpieczne są zatrucia lekami przeciwbólowymi (np. paracetamolem powodującym uszkodzenie wątroby), lekami psychotropowymi, kardiologicznymi oraz przeciwcukrzycowymi.

Diagnostyka zatruć obejmuje wywiad (jeśli możliwy), badania laboratoryjne ukierunkowane na oznaczenie stężenia leku we krwi, badania toksykologiczne oraz ocenę funkcji narządów potencjalnie uszkodzonych przez lek. Leczenie jest wielokierunkowe i obejmuje eliminację niewchłoniętej substancji (płukanie żołądka, węgiel aktywowany), przyspieszenie eliminacji wchłoniętej substancji, podanie swoistego antidotum (jeśli dostępne) oraz leczenie objawowe i podtrzymujące funkcje życiowe.

W przypadku ciężkich zatruć konieczna może być hospitalizacja na oddziale intensywnej terapii. Rokowanie zależy od rodzaju i ilości przyjętej substancji, czasu jaki upłynął od zatrucia do podjęcia leczenia oraz od chorób współistniejących. Ważnym elementem profilaktyki zatruć jest edukacja pacjentów w zakresie prawidłowego dawkowania i przechowywania leków, szczególnie w gospodarstwach domowych z małymi dziećmi.

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl